Duodenal/Pyloric Stent
INR
1000
Fill the quantity to get latest price!
Description:
Duodenal/Pyloric Stent is a self-expanding metallic stent (SEMS) engineered for the palliative treatment of malignant gastric outlet obstruction (GOO) due to cancers of the stomach, pancreas, or duodenum. Designed to restore patency and relieve obstructive symptoms, this stent enables patients to resume oral intake and improves quality of life. Its low-profile delivery system, high radial force, and anti-migra...read more
Immunexis Biotech
Member since 2012
GOLD SUPPLIER
PRODUCT DESCRIPTION
| Category: | Diagnostics |
|---|---|
| Sub Category: | Surgery |
| Brand: | Immunexis |
| Product Name: | Duodenal/Pyloric Stent |
| SKU: | 97561 |
TECHINICAL SPECIFICATIONS
Feature
- High Radial Force Nitinol Construction: Provides effective lumen expansion with excellent conformability.
- Anti-Migration Flared Ends: Reduce stent displacement after placement.
- Uncovered or Partially Covered Options: Tailored to reduce tumor ingrowth while maintaining positional stability.
- Radiopaque Markers: Aid precise positioning under fluoroscopy.
- Flexible, Low-Profile Delivery System: Facilitates easy navigation through narrowed lumens.
- Atraumatic Design: Minimizes tissue damage and enhances patient comfort.
Technical Specification
| Material | Nitinol (nickel-titanium alloy) |
| Stent Type | Self-Expanding Metallic Stent (SEMS) |
| Stent Diameter (Expanded) | 18 mm – 22 mm |
| Stent Lengths Available | 60 mm, 80 mm, 100 mm, 120 mm, 140 mm |
| Stent Covering | Uncovered / Partially Covered (PTFE/Silicone) |
| Delivery System Diameter | 10 Fr – 11 Fr |
| Delivery System Length | 1350 mm – 1550 mm |
| Radiopaque Markers | 3–4 markers (proximal, distal, and mid-body) |
| Deployment System | Over-the-Wire (OTW), through endoscope or fluoroscopy |
| Sterility | EO Sterilized, single-use |
| Packaging | Individually packed in sterile peel pouch |
Accessories
N/A
STOCK DETAILS
| Ready Stock Available: | 1000 |
|---|---|
| Manufacturer Date: | 18-Jan-2024 |
| Expiry Date: | 18-Jan-2026 |
| Production Capacity: | 1000 |
| Price: | 101 |
| Order MOQ: | 1000 |
| Port of Loading: | 28 |
| Price of Sample: | 20 |
| Packaging Details: | As Per Customer |
| Acceptable Payment Terms: | 100 |
| Certificates: |
Easy Sourcing
An easy way to post your sourcing requests and get quotes.
- One request, multiple quotes
- Verified suppliers matching
- Quotes comparison and sample request