Dexterous Anesthesia Workstation
INR
Fill the quantity to get latest price!
Description:
The anesthesia ventilator is a cutting-edge medical device that has been specifically designed to provide dependable and precise ventilation to patients during anesthesia. The device comes equipped with a 7-inch touchscreen display, which features an intuitive user interface that facilitates effortless operation and monitoring of vital signs. In order to provide flexibility in ventilation management, the ventilator offers six different modes o...read more
Virexa Lifesciences
Member since 2012
GOLD SUPPLIER
PRODUCT DESCRIPTION
| Category: | Disposables |
|---|---|
| Sub Category: | Anaesthesia |
| Brand: | Virexa |
| Product Name: | Dexterous Anesthesia Workstation |
| SKU: | 363 |
TECHINICAL SPECIFICATIONS
Feature
- Rust Proof Fiber Body
- 2 Drawer with Smooth Sliding Channels
- Antistatic large Castor Wheels, Front wheels with Brakes
- Space for Mounting Two Vaporizers
Technical Specification
| Type | Anesthesia Workstation |
| Display | 7" Touch Screen Display |
| Modes | CMV/VC, CMV/PC, ACV/VC, ACV/PC, SIMV/VC, SIMV/PC, MANUAL |
| Tidal Volume | 20-1500 |
| MODE | Semi-open, Semi-closed or Closed System |
| FLOW-METER | 5 Tube Rota meter 2 Oxygen, 2 Nitrous and 1 Air |
| Changeover | Nitrous and Air |
| O2 Flush | 35-75L/min |
| Frequency | 1-60 bpm |
| IE Ratio | 1:9 – 4:1 PIP: 0-60 cm H2O |
| ALARM | High Pressure, Low Pressure, Patient Disconnect, VT |
| Safety Valve | Protects Reverse Flow From Patient Circuit towards Vaporizer |
| Cylinder Attachment | 2 Oxygen and 2 Nitrous |
| PIPELINE ATTACHMENT | 2 Oxygen, 1 Nitrous and 1 Air |
| POWER SUPPLY | AC 220V |
| BATTERY BACKUP | Up to 3 hours |
Accessories
N/A
STOCK DETAILS
| Ready Stock Available: | 1000 |
|---|---|
| Manufacturer Date: | 13-Feb-2024 |
| Expiry Date: | 11-Feb-2026 |
| Production Capacity: | 1000 |
| Price: | 5,25,000 |
| Order MOQ: | 1000 |
| Port of Loading: | 29 |
| Price of Sample: | 20 |
| Packaging Details: | As Per Customer |
| Acceptable Payment Terms: | 100 |
| Certificates: |
Easy Sourcing
An easy way to post your sourcing requests and get quotes.
- One request, multiple quotes
- Verified suppliers matching
- Quotes comparison and sample request