B Scan
INR
1000
Fill the quantity to get latest price!
Description:
High-resolution B-Scan ophthalmic ultrasound by Matronix, designed for accurate posterior segment imaging. Lightweight, portable, and dual-mode video output compatibility makes it ideal for both clinical and teaching applications.
Hepacure Pharma
Member since 2012
GOLD SUPPLIER
PRODUCT DESCRIPTION
| Category: | Disposables |
|---|---|
| Sub Category: | Ophthalmology |
| Brand: | Test B Scan |
| Product Name: | B Scan |
| SKU: | 323 |
TECHINICAL SPECIFICATIONS
Feature
- Dual mode TV output with PAL/NTSC formats
- Compatible with video recorders and transonic working stations
- Lightweight design with only 4.5 kg main unit weight
- Large capacity lithium battery (4400mAh) for long-lasting use
- Wide input power range for global use (AC100–240V)
Technical Specification
| Brand | Matronix |
| Dual mode TV ouput | PAL/NTSC, Connecting with Video recorder and transonic Working station |
| Power supply | AC100-240V, 1.2-0.6A, 50-60Hz |
| Adapter output | DC1.8V 3.0A |
| Main unit weight | 4.5 Kg |
| Main unit size | 256mm (L) x 150mm (W) x 326mm (H) |
| Large Lithium Battery | 4400mAh |
Accessories
N/A
STOCK DETAILS
| Ready Stock Available: | 1000 |
|---|---|
| Manufacturer Date: | 01-Mar-2024 |
| Expiry Date: | 11-Mar-2026 |
| Production Capacity: | 1000 |
| Price: | 25000 |
| Order MOQ: | 1000 |
| Port of Loading: | 29 |
| Price of Sample: | 20 |
| Packaging Details: | As Per Customer |
| Acceptable Payment Terms: | 100 |
| Certificates: |
Easy Sourcing
An easy way to post your sourcing requests and get quotes.
- One request, multiple quotes
- Verified suppliers matching
- Quotes comparison and sample request