Respiratory Circuits
INR
1000
Fill the quantity to get latest price!
Description:
Respiratory Circuits are designed to safely and efficiently deliver anesthetic gases or oxygen to patients while minimizing resistance and dead space. Made from medical-grade PE, these circuits are ideal for use in anesthesia and respiratory therapy applications.
Hematix Solutions
Member since 2012
GOLD SUPPLIER
PRODUCT DESCRIPTION
| Category: | Disposables |
|---|---|
| Sub Category: | Transfusion |
| Brand: | Hematix |
| Product Name: | Respiratory Circuits |
| SKU: | 324 |
TECHINICAL SPECIFICATIONS
Feature
- Tidal volume range from 200 up to 1500 ml.
- Minimal dead space 55ml.
- Medical grade PE.
- Connectors 15/22 mm / MF for Y Piece.
- Connectors 15/22 mm / MF for ETT & Mask.
- Standard Length of 6 ft / Customised length available.
- Unsterile roll of 22 ft available.
Technical Specification
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Tidal Volume Range | 200 – 1500 ml |
| Dead Space | 55 ml (minimum) |
| Material | Medical-grade Polyethylene (PE) |
| Connector Size | 15/22 mm Male/Female (Y-piece, ETT, Mask) |
| Standard Length | 6 feet |
| Custom Length | Available upon request |
| Roll Option | Unsterile roll of 22 ft |
Accessories
N/A
STOCK DETAILS
| Ready Stock Available: | 1000 |
|---|---|
| Manufacturer Date: | 08-Feb-2024 |
| Expiry Date: | 11-Feb-2026 |
| Production Capacity: | 1000 |
| Price: | 500 |
| Order MOQ: | 1000 |
| Port of Loading: | 28 |
| Price of Sample: | 20 |
| Packaging Details: | As Per Customer |
| Acceptable Payment Terms: | 100 |
| Certificates: |
Easy Sourcing
An easy way to post your sourcing requests and get quotes.
- One request, multiple quotes
- Verified suppliers matching
- Quotes comparison and sample request