OBSTETRIC LABOUR EXAMINATION TABLE
INR
1000
Fill the quantity to get latest price!
Description:
The Obstetric Labour Examination Table is designed for gynecological examinations, labor procedures, and general obstetric use.
Cardiovita Care
Member since 2012
GOLD SUPPLIER
PRODUCT DESCRIPTION
| Category: | Hospital Furniture |
|---|---|
| Sub Category: | General |
| Brand: | Cardiovita |
| Product Name: | OBSTETRIC LABOUR EXAMINATION TABLE |
| SKU: | 532 |
TECHINICAL SPECIFICATIONS
Feature
- Two section cushioned top made up of CRCA sheet.
- Frame is made up of CRCA rectangular pipe.
- Back rest adjustable by ratchet mechanism.
- SS waste collection bowl provided below the Perineal cut
- All metal components are pretreated and epoxy powder coated.
Technical Specification
| Specification | Description |
|---|---|
| Waste Management | Stainless steel bowl under perineal cut-out |
| Surface Finish | Pretreated and epoxy powder-coated |
| Overall Length (Approx.) | 1800 mm |
| Width (Approx.) | 600 mm |
| Height (Approx.) | 800 mm |
Accessories
N/A
STOCK DETAILS
| Ready Stock Available: | 1000 |
|---|---|
| Manufacturer Date: | 12-Apr-2024 |
| Expiry Date: | 10-Apr-2026 |
| Production Capacity: | 1000 |
| Price: | 14499 |
| Order MOQ: | 1000 |
| Port of Loading: | 29 |
| Price of Sample: | 20 |
| Packaging Details: | As Per Customer |
| Acceptable Payment Terms: | 110 |
| Certificates: |
Easy Sourcing
An easy way to post your sourcing requests and get quotes.
- One request, multiple quotes
- Verified suppliers matching
- Quotes comparison and sample request