IMED5103 Manual ICU Bed – Height, Backrest, Kneerest & Calf Elevation Adjustments
INR
Fill the quantity to get latest price!
Description:
The IMED5103 offers manual control over height, backrest, kneerest, Trendelenburg and reverse‑Trendelenburg positions using fold‑away screw‑lever handles. A ratchet mechanism provides calf elevation adjustment. Split‑type aluminium side rails collapse to prevent falls, and removable ABS head and foot boards facilitate cleaning. Mounted on 5″ heavy‑duty castors with adjacent‑side brakes and shock‑absorbing buffers, this bed combines durability,...read more
Nephronova Health
Member since 2012
GOLD SUPPLIER
PRODUCT DESCRIPTION
| Category: | Hospital Furniture |
|---|---|
| Sub Category: | ICU Beds |
| Brand: | Nephronova |
| Product Name: | IMED5103 Manual ICU Bed – Height, Backrest, Kneerest & Calf Elevation Adjustments |
| SKU: | 244 |
TECHINICAL SPECIFICATIONS
Feature
- Manual Adjustments via robust screw‑lever handles for:
- Height ↑↓
- Backrest tilt (0° – 75°)
- Kneerest tilt (0° – 35°)
- Trendelenburg (15°) & Reverse‑Trendelenburg (8°)
- Calf Elevation: Manual ratchet adjustment
- Side Rails: Collapsible split‑type aluminium rails with angle indicators
- Hygienic Design: Removable ABS head/foot boards; seamless ABS platform top
- Mobility & Stability: 5″ heavy‑duty castors with adjacent‑side brakes; neoprene‑rubber shock buffers
- Comfort Mattress: 4″ high‑density foam, antimicrobial, flame‑retardant, water‑repellent; four‑sectional
Technical Specification
| Buffer‑to‑Buffer (L × W) | 2,085 mm × 1,010 mm |
| Mattress Platform (L × W) | 1,880 mm × 865 mm |
| Max. Height (incl. mattress) | 810 mm |
| Min. Height (incl. mattress) | 580 mm |
| Backrest Angle | 0° – 75° |
| Kneerest Angle | 0° – 35° |
| Trendelenburg Tilt | 15° |
| Reverse‑Trendelenburg Tilt | 8° |
Accessories
N/A
STOCK DETAILS
| Ready Stock Available: | 1000 |
|---|---|
| Manufacturer Date: | 03-Jan-2024 |
| Expiry Date: | 07-Jan-2026 |
| Production Capacity: | 1000 |
| Price: | 51,409 |
| Order MOQ: | 1000 |
| Port of Loading: | 28 |
| Price of Sample: | 33 |
| Packaging Details: | As Per Customer |
| Acceptable Payment Terms: | 100 |
| Certificates: |
Easy Sourcing
An easy way to post your sourcing requests and get quotes.
- One request, multiple quotes
- Verified suppliers matching
- Quotes comparison and sample request