Advance Electro Table
INR
1000
Fill the quantity to get latest price!
Description:
Perfect functionality and versatility. The ADVANCE ELECTRO TABLE offers effective solutions for the widest variety of requirements in the OT. Patients benefit from superb positioning comfort and easy access with a corded handset, Universal Design. Developed with numerous new safety features, the new table is straightforward to use in all surgical disciplines. A wide range of patient positions...read more
Dermavex Biotech
Member since 2012
GOLD SUPPLIER
PRODUCT DESCRIPTION
| Category: | Hospital Furniture |
|---|---|
| Sub Category: | Operation Theatre |
| Brand: | Dermavex |
| Product Name: | Advance Electro Table |
| SKU: | 456 |
TECHINICAL SPECIFICATIONS
Feature
- SS-304
- Surgeon's Panel
- Electric (remote operated)
- C-Arm Compatible
- Zero Positioning
- Casters lockable with single action brake
- Handset is provides Dual Memory Function which can be set and reset.
Technical Specification
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Table Length | 1950 mm |
| Table Width | 525 mm |
| Height Adjustment | 750 mm (Min) – 1050 mm (Max) |
| Kidney Elevator | 120 mm |
| Lateral Tilt | +20° / -20° |
| Trendelenburg | +25° / -25° |
| Back Section | +90° / -40° |
| Head & Leg Section | +90° / -80° |
| Load Capacity | 250 KG |
| Battery Backup | 2–3 Hours (Optional) |
| Mains Voltage | AC 220V ± 10%, 50Hz |
Accessories
N/A
STOCK DETAILS
| Ready Stock Available: | 1000 |
|---|---|
| Manufacturer Date: | 16-Apr-2024 |
| Expiry Date: | 15-Apr-2026 |
| Production Capacity: | 1000 |
| Price: | 1,60,000 |
| Order MOQ: | 1000 |
| Port of Loading: | 28 |
| Price of Sample: | 20 |
| Packaging Details: | As Per Customer |
| Acceptable Payment Terms: | 100 |
| Certificates: |
Easy Sourcing
An easy way to post your sourcing requests and get quotes.
- One request, multiple quotes
- Verified suppliers matching
- Quotes comparison and sample request