Gynecological Obstetric Manual
INR
1000
Fill the quantity to get latest price!
Description:
The Gynecological Obstetric Manual Table is designed to provide optimal support and positioning for various gynecological and obstetric procedures. Featuring a durable and easy-to-clean stainless steel base and cover, this table combines robust construction with smooth, precise articulation for patient comfort and surgical efficiency.
- General Surgery
- Urology Surgery
- Gynecology
- Laparoscopyread more
Gastrogenix MedLabs
Member since 2012
GOLD SUPPLIER
PRODUCT DESCRIPTION
| Category: | Hospital Furniture |
|---|---|
| Sub Category: | Operation Theatre |
| Brand: | Gastrogenix |
| Product Name: | Gynecological Obstetric Manual |
| SKU: | 876 |
TECHINICAL SPECIFICATIONS
Feature
- Detachable, Head, Leg
- Four Sectionals Fitting
- Base & Cover Made of Attractive, Easy-to-Clean Stainless Steel
- Sophisticated Mechanics Provide Smooth, Step-less Articulation of the Table Top for Precise Patient Positioning
- Press Paddle for Height Adjustment + Concealed Pump
Technical Specification
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Length of Table | 1910 mm |
| Width of Table Top | 610 mm |
| Height (Min - Max) | 750 - 1000 mm |
| Trendelenburg (Rev.) | 25° |
| Lateral Tilt | ±20° |
| Back Section | ±15° - 90° |
| Head Section | ±45° - 90° |
| Leg Section | ±45° - 90° |
| Floor Locking System | Manual |
Accessories
- Anesthetic Screen
- Shoulder Supports with Pad
- Arm Boards with Pad
- Lateral Support with Pad
- Knee Crutches
- Sink
- Birth Handles
- 304 Medical Grade Stainless Steel
Steel Quality
STOCK DETAILS
| Ready Stock Available: | 1000 |
|---|---|
| Manufacturer Date: | 06-Feb-2024 |
| Expiry Date: | 12-Feb-2026 |
| Production Capacity: | 1000 |
| Price: | 65,500 |
| Order MOQ: | 1000 |
| Port of Loading: | 29 |
| Price of Sample: | 10 |
| Packaging Details: | As Per Customer |
| Acceptable Payment Terms: | 100 |
| Certificates: |
Easy Sourcing
An easy way to post your sourcing requests and get quotes.
- One request, multiple quotes
- Verified suppliers matching
- Quotes comparison and sample request