Moon 16
INR
Fill the quantity to get latest price!
Description:
The Moon 16 is a compact, high-performance surgical light equipped with 28 high-quality German medical-grade LEDs and 36mm HD European lenses, ensuring precise illumination with natural color visibility. Designed for minor to intermediate procedures, it combines optimal light performance with an aerodynamic, contamination-resistant build and cost-effective servicing.
Dermavex Biotech
Member since 2012
GOLD SUPPLIER
PRODUCT DESCRIPTION
| Category: | Hospital Furniture |
|---|---|
| Sub Category: | Surgical & Examination Lights |
| Brand: | Dermavex |
| Product Name: | Moon 16 |
| SKU: | 737 |
TECHINICAL SPECIFICATIONS
Feature
Medical Grade LED
We use German medical grade LED in our each & every products. It provides the highest CRI rating, which means in this type of LED you will be able to see true natural colour.
Touch Controller
Touch control panel provides a user-friendly interaction and allows to control features of dome such as Intensity, Endo mode & ON / OFF.
Single LED Replacement
In this type of system, we can replace or service each & every individual LED, which is very cost-effective.
Branded Medical Grade LENS
We use Branded European Lenses which are highest in efficiency and its efficiency remains constant in future.
Aero Dynamic Design
Light Head design enables the ideal laminar airflow on the surgical site which minimizes contamination of bacteria.
Seamless Dome
Dome is smooth & continuous, with no apparent gaps or spaces between one part & the next.
Technical Specification
| Specification | Details |
|---|---|
| Dome Diameter | 410 mm |
| Lux Intensity (1 Meter) | 100,000 LUX |
| Number of LEDs | 28 LEDs |
| LED Wattage | 5 Watt per LED |
| Lens Size | 36 mm (HD Lens) |
| Focus Diameter | 100 – 250 mm |
| Focus Depth | 10 – 15 cm |
| Color Rendering Index (CRI) | 96 RA |
| Color Temperature | 3200 – 5500 K |
| Dimming Range | 0 – 100% (Digital) |
| LED Life | 60,000 Working Hours |
| Power Consumption | 40 Watt |
| Power Supply | 220V / 50Hz AC |
Accessories
N/A
STOCK DETAILS
| Ready Stock Available: | 1000 |
|---|---|
| Manufacturer Date: | 14-Feb-2024 |
| Expiry Date: | 11-Feb-2026 |
| Production Capacity: | 1000 |
| Price: | 42499 |
| Order MOQ: | 1000 |
| Port of Loading: | 28 |
| Price of Sample: | 20 |
| Packaging Details: | As Per Customer |
| Acceptable Payment Terms: | 100 |
| Certificates: |
Easy Sourcing
An easy way to post your sourcing requests and get quotes.
- One request, multiple quotes
- Verified suppliers matching
- Quotes comparison and sample request