Laparoscopy Trolley
INR
Fill the quantity to get latest price!
Description:
A Laparoscopy Trolley is a mobile equipment cart specifically designed to support laparoscopic surgical procedures. It facilitates the organized placement and easy access to various devices such as monitors, insufflators, light sources, camera control units, and other laparoscopic instruments. It ensures ergonomic and safe usage during minimally invasive surgeries.
Hepagenix Pharma
Member since 2012
GOLD SUPPLIER
PRODUCT DESCRIPTION
| Category: | Hospital Furniture |
|---|---|
| Sub Category: | Trolleys and Trays |
| Brand: | Hepagenix |
| Product Name: | Laparoscopy Trolley |
| SKU: | 567 |
TECHINICAL SPECIFICATIONS
Feature
Ÿ 5 Section Top made of perforated CRCA MS sheet.
Ÿ Back Rest Section, maneuvered by Screw Handle from Foot End
Ÿ Tubular Head & Foot Bows of unequal height.
Ÿ Overall Size: 1450mm x 540mm x 500mm.
Ÿ Finish: Epoxy Powder Coated
Ÿ Also Available Stainless Steel
Technical Specification
| Material | Stainless Steel |
| No Of Shelves | 5 |
| Height | 117 cm |
| Material Grade | SS 304 |
| No of Wheel | 4 |
| Width | 50 cm |
| Length | 56 cm |
Accessories
N/A
STOCK DETAILS
| Ready Stock Available: | 1000 |
|---|---|
| Manufacturer Date: | 21-Feb-2024 |
| Expiry Date: | 11-Feb-2026 |
| Production Capacity: | 1000 |
| Price: | 7556 |
| Order MOQ: | 1000 |
| Port of Loading: | 28 |
| Price of Sample: | 20 |
| Packaging Details: | As Per Customer |
| Acceptable Payment Terms: | 100 |
| Certificates: |
Easy Sourcing
An easy way to post your sourcing requests and get quotes.
- One request, multiple quotes
- Verified suppliers matching
- Quotes comparison and sample request