Pixel 300 Duo
INR
Fill the quantity to get latest price!
Description:
The Pixel 300 Duo is a high-precision double dome LED surgical light designed for superior performance in operating theatres. Outfitted with 54 German medical-grade LEDs (27 x 2 domes) and 36 mm HD European lenses, it delivers exceptional brightness, true-color visibility, and consistent efficiency.
Dermavex Biotech
Member since 2012
GOLD SUPPLIER
PRODUCT DESCRIPTION
| Category: | Hospital Infrastructure |
|---|---|
| Sub Category: | Lighting & Fixtures |
| Brand: | Dermavex |
| Product Name: | Pixel 300 Duo |
| SKU: | 326 |
TECHINICAL SPECIFICATIONS
Feature
Medical Grade LED
We use German medical grade LED in our each & every products. It provides the highest CRI rating, which means in this type of LED you will be able to see true natural colour.
Touch Controller
Touch control panel provides a user-friendly interaction and allows to control features of dome such as Intensity, Endo mode & ON / OFF.
Single LED Replacement
In this type of system, we can replace or service each & every individual LED, which is very cost-effective.
Branded Medical Grade LENS
We use Branded European Lenses which are highest in efficiency and its efficiency remains constant in future.
Aero Dynamic Design
Light Head design enables the ideal laminar airflow on the surgical site which minimizes contamination of bacteria.
Seamless Dome
Dome is smooth & continuous, with no apparent gaps or spaces between one part & the next.
Technical Specification
| Specification | Details |
|---|---|
| Dome Diameter | 575 mm (Each Dome) |
| Lux Intensity (1 Meter) | 130,000 x 2 LUX |
| Number of LEDs | 27 x 2 LEDs |
| LED Wattage | 5 Watt per LED |
| Lens Size | 36 mm (HD Lens) |
| Focus Diameter | 100 – 250 mm |
| Focus Depth | 10 – 15 cm |
| Color Rendering Index (CRI) | 96 RA |
| Color Temperature | 3200 – 5500 K |
| Dimming Range | 0 – 100% (Digital) |
| LED Life | 60,000 Working Hours |
| Power Consumption | 60 x 2 Watt |
| Power Supply | 220V / 50Hz AC |
Accessories
N/A
STOCK DETAILS
| Ready Stock Available: | 1000 |
|---|---|
| Manufacturer Date: | 16-Apr-2024 |
| Expiry Date: | 15-Apr-2026 |
| Production Capacity: | 1000 |
| Price: | 77,999 |
| Order MOQ: | 1000 |
| Port of Loading: | 29 |
| Price of Sample: | 10 |
| Packaging Details: | As Per Customer |
| Acceptable Payment Terms: | 100 |
| Certificates: |
Easy Sourcing
An easy way to post your sourcing requests and get quotes.
- One request, multiple quotes
- Verified suppliers matching
- Quotes comparison and sample request