Star 5 DUO
INR
Fill the quantity to get latest price!
Description:
The Star 5 DUO is a high-performance dual-dome surgical LED light system designed for precision, clarity, and safety in the operating room. Equipped with German medical-grade LEDs, HD European lenses, and an intelligent touch control panel, it delivers exceptional brightness, deep focus, and accurate color rendering.
Dermavex Biotech
Member since 2012
GOLD SUPPLIER
PRODUCT DESCRIPTION
| Category: | Hospital Infrastructure |
|---|---|
| Sub Category: | Lighting & Fixtures |
| Brand: | Dermavex |
| Product Name: | Star 5 DUO |
| SKU: | 456 |
TECHINICAL SPECIFICATIONS
Feature
Medical Grade LED
We use German medical grade LED in our each & every products. It provides the highest CRI rating, which means in this type of LED you will be able to see true natural colour.
Touch Controller
Touch control panel provides a user-friendly interaction and allows to control features of dome such as Intensity, Endo mode & ON / OFF.
Single LED Replacement
In this type of system, we can replace or service each & every individual LED, which is very cost-effective.
Branded Medical Grade LENS
We use Branded European Lenses which are highest in efficiency and its efficiency remains constant in future.
Aero Dynamic Design
Light Head design enables the ideal laminar airflow on the surgical site which minimizes contamination of bacteria.
Seamless Dome
Dome is smooth & continuous, with no apparent gaps or spaces between one part & the next.
Technical Specification
| Specification | Details |
|---|---|
| Dome Diameter | 650 mm (each dome) |
| Lux Intensity (1 Meter) | 200,000 × 2 LUX |
| Number of LEDs | 45 × 2 LEDs |
| LED Wattage | 5 Watt per LED |
| Focus Diameter | 100 – 250 mm |
| Focus Depth | 10 – 15 cm |
| Color Rendering Index (CRI) | 96 RA |
| Color Temperature | 3200 – 5500 K |
| Dimming Range | 0 – 100% (Digital) |
| Lens Size | 36 mm (High Definition) |
| LED Life | 60,000 Working Hours |
| Focusing | Yes |
| Power Consumption | 100 × 2 Watt |
| Power Supply | 220V / 50Hz AC |
Accessories
N/A
STOCK DETAILS
| Ready Stock Available: | 1000 |
|---|---|
| Manufacturer Date: | 06-Jan-2026 |
| Expiry Date: | 07-Jan-2026 |
| Production Capacity: | 1000 |
| Price: | 89990 |
| Order MOQ: | 1000 |
| Port of Loading: | 29 |
| Price of Sample: | 20 |
| Packaging Details: | As Per Customer |
| Acceptable Payment Terms: | 100 |
| Certificates: |
Easy Sourcing
An easy way to post your sourcing requests and get quotes.
- One request, multiple quotes
- Verified suppliers matching
- Quotes comparison and sample request