Wheel Chair
INR
1000
Fill the quantity to get latest price!
Description:
A wheelchair is a manually operated or power-driven device designed primarily for use by an individual with a mobility disability for the main purpose of indoor, or of both indoor and outdoor, locomotion.
Hepagenix Pharma
Member since 2012
GOLD SUPPLIER
PRODUCT DESCRIPTION
| Category: | Rehabilitation And Physiotherapy |
|---|---|
| Sub Category: | Mobility Support |
| Brand: | Test WHEEL CHAIR |
| Product Name: | Wheel Chair |
| SKU: | 456 |
TECHINICAL SPECIFICATIONS
Feature
Ÿ Foldable chromed steel frame.
Ÿ Detachable arm rest & foot rest.
Ÿ Solid rear wheel 24" & 8" front wheel
Ÿ S e a t w i d t h 4 4 c m s & overall 63cms.
Ÿ Plastic commode seat
Ÿ Reclining back rest & elevating foot rest
Technical Specification
| Frame Material | Steel / Aluminum (varies by model) |
| Seat Width | 16", 18", or 20" (customizable) |
| Seat Depth | 16" to 18" |
| Seat Height (from floor) | 18" to 20" |
| Backrest Height | 16" to 20" |
Accessories
N/A
STOCK DETAILS
| Ready Stock Available: | 1000 |
|---|---|
| Manufacturer Date: | 13-Feb-2024 |
| Expiry Date: | 10-Feb-2026 |
| Production Capacity: | 1000 |
| Price: | 3000 |
| Order MOQ: | 1000 |
| Port of Loading: | 28 |
| Price of Sample: | 25 |
| Packaging Details: | As Per Customer |
| Acceptable Payment Terms: | 100 |
| Certificates: |
Easy Sourcing
An easy way to post your sourcing requests and get quotes.
- One request, multiple quotes
- Verified suppliers matching
- Quotes comparison and sample request